Filmiõhtud 2013

27.-29. augustini toimuvad Katariina kirikus (Vene tn 12) taas Arvo Pärdi keskuse filmiõhtud. Juba kolmandat aastat näidatakse soojadel augustikuu õhtutel Katariina kirikus filme, milles olulisel kohal Arvo Pärdi muusika.
Sel aastal on fookuses dokumentaalfilmid.

ARVO PÄRDI MUUSIKA FILMIDES
Katariina kirikus kell 18.00
27.08 Helid ja vaikus (Sounds and Silence: Travels With Manfred Eicher), rež. Peter Guyer, Norbert Wiedmer, Šveits 2009
28.08 Tzvetanka, rež. Youlian Tabakov, Bulgaaria/Rootsi 2012
29.08 Igavene haud (Into Eternity: A Film for the Future), rež. Michael Madsen, Taani/Soome 2009

Erinevalt kahest eelnevast aastast oleme tänavu fookusesse võtnud dokumentaalfilmid. Ka selles žanris saab Pärdi muusikaga seoses sarnaselt mängufilmidele selgelt eristada kahte perioodi. Esimeses, enne emigreerumist Eestis loodud originaalmuusikat on kasutanud tõsielufilmides nt. Virve Aruoja, Andres Sööt, Olav Neuland, Leida Laius, Rein Maran jt. Teises perioodis, juba tänu ECMi alt välja antud kontsertloomingu populariseerumisele, on Pärdi muusikat oma filmides kasutanud rahvusvaheliselt tuntud dokumentalistid nagu nt. Werner Herzog, Christian Frei, James Marsh, John Akomfrah või Michael Moore.
Pärdi loometee märkimisväärse ja hindamatu väärtusega jäädvustaja on muidugi Dorian Supin oma tõsielufilmidega. Suure tõenäosusega on just tema 2002. aastal linastunud „24 prelüüdi ühele fuugale" rahvusvaheliselt enimmüüdud Eesti filmi DVD ning maailmas on vist vähe suuri muusikapoode, kust seda filmi osta ei saaks. Õnneks jätkub Supini intiimne töö Arvo Pärdi elu portreteerimisel.

Tänavu esitleme kolme väga erinevat dokumentaalfilmi, mis kõik omal kombel näitavad antud žanri lõputuid võimalusi ning mitmekesist teostusviise. Esimesena linastub ECMi plaadifirma asutajast Manfred Eicherist kõnelev muusikadokumentaal „Helid ja vaikus" (Sounds and Silence: Travels With Manfred Eicher, rež. Peter Guyer, Norbert Wiedmer, 2009), teisel päeval bulgaaria režissööri Julian Tabakovi loovalt mänguline ja tundlik lugu „Tzvetanka" (2012) ning lõpetame taani dokumentalisti Michael Madseni filosoofilise keskkonnadokumentaaliga „Igavene haud" (Into Eternity: A Film for the Future, 2009).


Traditsiooniliselt eelneb kõikidele filmidele sissejuhatus ning sel aastal on keskuse filmiõhtutel heameel võõrustada ka filmidega seotud külalisi. Manfred Eicheri filmi juhatab sisse samuti korduvalt ECMi plaadifirmale salvestanud ansambli Vox Clamantis dirigent Jaan-Eik Tulve, filmiga "Tzvetanka" on Tallinnas kohal režissöör Julian Tabakov, ning filmi "Igavene haud" kommenteerib ja juhatab sisse Fred Jüssi. Filmiõhtute programmi kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.


Filmidel on eestikeelsed subtiitrid, pileteid saab osta Piletilevist (4€) ning enne filmi algust kohapealt (5€), samuti on võimalik osta CD-plaate Arvo Pärdi muusikaga.

Kohtumiseni filmiõhtutel!
Filmiõhtuid ja Rahvusvahelise Arvo Pärdi Keskuse rajamist toetab Swedbank, täname koostöö eest Taani Suursaatkonda.